Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS

Inne

Pytania i odpowiedzi

Drogi czytelniku, tutaj znajdziesz pomocne informacje uzupełniające wiedzę zawartą w książce.


{simplepopup url=”http://www.google.com”}{/simplepopup}

1. Czy można używać oleju rycynowego?

Nie rutynowo. Nasmarowanie na noc brzucha olejem rycynowym i przyłożenie gorącego ręcznika lub termoforu może być pomocne w przypadku chronicznego zaparcia. Niektórym osobom pomaga przyjęcie doustne.

 

2. Jeżeli zaparcie trwa miesiącami to oznacza to, że robimy coś nie tak? Czy jest coś jeszcze pomocne oprócz lewatyw i soków?

Proszę zamienić produkty mleczne wysokobiałkowe na produkty mleczne wysokotłuszczowe. Z doświadczenia wiem, że u osób zmagających się z biegunkami dodanie wysokobiałkowych produktów mlecznych: serwatki, jogurtu i kefiru czyni cuda. Jednakże zaparcie to już inna sprawa. Jeżeli pacjent jest podatny na zaparcie trzeba wprowadzić wysoko tłuszczowe produkty mleczne: masło klarowane, masło oraz kwaśną śmietanę a nie wysoko białkowe produkty mleczne takie, jak jogurt, serwatka, kefir i sery ponieważ mogą one pogorszyć stan. Wysoka zawartość tłuszczu będzie działała jak smarowidło na ścianę jelita i zmiękczała stolec.

 

3. Gdy zacząłem GAPS to nie mam wypróżnień. Podczas lewatyw najpierw wydalana jest woda a następnie zaczyna się wypróżnienie, jednak nie jest to uformowany stolec – jest to wodnista papka. Czy tego powinniśmy się spodziewać czy może jest to oznaka czegoś niepokojącego?

Oczywiście, że stolec podczas lewatywy nie jest uformowany ponieważ woda którą wprowadzamy do jelita rozmiękcza go tworząc wodnistą papkę. Jeżeli zaparcie jest długotrwałe to możemy zrobić parę rzeczy: Spożywać więcej gotowanych warzyw i galaretowatego mięsa, ograniczając w diecie chude mięso. Zwiększamy spożycie tłuszczu z każdym posiłkiem. Zamieniamy jogurt i kefir (wysokobiałkowy nabiał) na kwaśną śmietanę (wysokotłuszczowy nabiał). Śmietana musi być przygotowana domowym sposobem, najlepiej ze świeżej śmietany na początku przy użyciu bakterii jogurtowych a następnie bakterii kefirowych. Takie działanie pozwala wielu osobom z problemem zaparć. Wcześniej wprowadzamy soki, przygotowujemy je z mieszanek owocowo-warzywnych, dodajemy 1-2 surowe żółtka jajka i hojnie dodajemy domowej śmietany. Będzie z tego niezły deser mleczny który dostarczy magnezu oraz innych substancji. Pijemy ten napój 20-30 minut przed śniadaniem.Do przygotowywania soków używamy bogatych w magnez warzyw i owoców takich, jak pomarancze, seler, jabłka, marchew, kapusta, buraczki i warzywa zielone. Pomocna może być suplementacja magnezu: używamy codziennie chelatów aminokwasowych magnezu. Jako środek przeczyszczający możemy okazjonalnie używać tlenku magnezu.

 

4. Czytając porady dotyczące zaparć wydaje się, że nabiał odgrywa kluczową rolę. Co w przypadku nietolerancji nabiału?

Zaparcia to nie jest problem nabiału ale braku korzystnych mikroorganizmów w jelicie oraz rozregulowanego układu nerwowego jelit: współczulny układ nerwowy jest nadaktywny podczas gdy przywspółczulny układ nerwowy jest przytłumiony. Przywracając prawidłową florę jelitową przy pomocy probiotyków i diety, rozwiązujemy problem zaparć długoterminowo. W krótkim czasie musimy wyważyć system nerwowy dietą. Aby aktywować układ przywspółczulny i opanować współczulny potrzebujemy świeżych soków bogatych w magnez, potas i inne substancje odżywcze. Potrzebujemy więcej tłuszczu zwierzęcegow w każdym posiłku oraz zmiany stosunku warzyw do mięsa (mniej mięsa chudego a więcej warzyw i mięsa galaretowatego).

 

5. Czy można używać sieminia lnianego w walce z zaparciami? Czy nie uszkadza on śluzówki jelita tak jak inne włókniste pokarmy?

Nie zalecam siemienia lnianego, szczególnie w początkowej fazie programu. Kiedy moczymy nasiona na noc, wchłaniają one duże ilości wody tworząc galaretę. Uważa się, że ta duża ilość przyjętej wody pomaga przy zaparciach. Jednak nie pomaga to w żaden sposób, a niestety siemie lniane jest bardzo włókniste i zawiera wiele innych składników antyodżywczych.

 

6. Jaka jest najlepsza droga od codziennych lewatyw do codziennego, normalnego wypróżnienia?

Proponuję przez 2-4 dni nie robić lewatyw, jelito powinno zacząć formować stolec. W tym samym czasie rozpoczynamy dzień od świeżego soku pomarańczowego lub grejfrutowego. Regularnie spożywamy gotowane buraczki czerwone. Unikamy słodkich warzyw takich, jak kabaczki przez parę dni.Przed każdym posiłkiem przyjmujemy 1-2 tabletki Betaine HCL+Pepsyna. Możemy przyjmować spirulinę, algi morskie, chlorelle, wielu pacjentom pomagają one przy zaparciach. Jeżeli po 4 dniach nie ma wypróżnienia, wykonujemy lewatywę z 1 łyżeczką sody oczyszczonej i 1 łyżeczką soli morskiej na litr wody. 1 litr wody wystarczy aby opróżnić dolną partię jelita. Potrzeba nieco czasu aby jelito zaczeło samodzielnie, prawidłowo funkcjonować po dłuższym okresie wykonywania lewatyw. Nie spieszmy się, bądźmy cierpliwi i dajmy jelitom troszkę czasu na otwarcie się. Siedząc na toalecie zajmijmy się czymś przyjemnym a jelito samo wykona swoją pracę.

 

7. Zrobiliśmy dziecku 2 lewatywy jednak nie spowodowały one wypróżnień. Czy jest to niebezpieczne gdy woda zostaje zatrzymana w organizmie? Czy organizm wchłania wode (może dziecko było odwodnione)? Czy jest bezpieczne kontynuowanie robienia lewatyw, kiedy nic nie wychodzi?

Tak, jest to bezpieczne. Jedna z dwóch rzeczy miała miejsce: 1. woda została przyjeta do krwioobiegu ponieważ organizm jej potrzebował, 2. woda została wchłonięta przez suche masy w jelicie, które zostaną zmiękczone i powinny zostać wkrótce wydalone. Do lewatywy dodać łyżeczkę do herbaty soli morskiej oraz łyżeczkę do herbaty sody oczyszczonej na każdy litr wody (oraz probiotyki). Sól i soda usprawi proces oczyszczania.

 

Worki pod oczami

Nie są spowodowane brakiem snu ale zatrzymaniem wody w organizmie co z kolei spowodowane jest toksycznością organizmu. Toksyny zatrzymują wodę i blokują jej usunięcie przez organizm. Zaraz po rozpoczęciu procesu detoksykacji organizmu powinny one powoli zanikać.

 

Wzdęcia

Nadmierna produkca gazów w jelitach jest spowodowana przerostem drożdży/Candida. Drożdże są wykorzystywane przez organizm do neutralizacji rtęci i innych metali ciężkich oraz substancji chemicznych. Nie pozbędziemy się drożdży tak długo jak będziemy mieli w organizmie rtęć. I musimy tutaj być wdzięczni drożdżom bo chronią nas one przed niszczycielskim działaniem rtęci. Po wejściu na dietę GAPS system detoksyfikacyjny został uaktywniony i zaczął usuwanie rtęci co może powodować większy przerost drożdży.Jeżeli spożywasz owoce i orzechy problem ten może być jeszcze większy. Proszę w tym przypadku cofnąć się do Diety Wprowadzającej - Etap 2 i zostać na tym etapie tak długo jak tylko wzdęcia zanikną. To działanie pozwoli na pozbycie się wszystkiego co jest pokarmem dla drożdży i pozwoli organizmowi na usunięcie zarówno rtęci jak i drożdży. Pomocny może być węgiel drzewny ( proszę uważać bo w większości tabletek występują cukry lub produkty żywiące drożdże). Zawartość tłuszczu w posiłkach powinna być bardzo duża(świeże tłuszcze zwierzęce). To wzmocni działanie systemu oczyszczania i immunologicznego dziecka.

 

Lewatywa z kawy

Zalecam wykonywanie lewatyw z kawy dla dorosłych. Jeżeli lewatywa wodna była użyta do walki z zaparciem to zalecam wykonanie na końcu lewatywy z kawy. Robienie jej dzieciom jest niewskazane. Kawowe lewatywy używane są w leczeniu od ponad 100 lat, a najbardziej znane są w leczeniu raka metodą Gerson'a. Uważa się, że są najlepszą drogą do oczyszczenia wątroby i przyspieszenia procesu detoksykaci organizmu. Wiele osób twierdzi że leatywy te koją także ból. Mechanizm ich działania nie jest do końca znany, lecz uważa się że absorbuje się różne substancje z kawy do żyły wrotnej która powadzi bezpośrednio do wątroby. W metodzie Gersona chorzy wykonują 4 lewatywy z kawy dziennie. Osoby na diecie GAPS nie muszą tego robić. Zalecam wykonanie takiej lewatywy zależnie od potrzeb, może być raz dziennie, raz na parę dni lub tylko jednorazowo. Poniżej przedstawiam doświadczenia mojego pacjenta po jej wykonaniu: zniknęły migrenowe bóle głowy, lepsze samopoczucie, jaśniejszy umysł i więcej energii, zniknęły nudności lub zostały zredukowane, zniknął ból (w całym organizmie), lepszy nastrój, trądzik zniknął, inne problemy skórne minęły, łagodniejszy refluks, lepszy sen, uczunie „mniejszej toksyczności”. Osoba która wykonała lewatywę z kawy jest w stanie rozpoznać czy potrzebuje kolejnej. Aby uzyskać pełny efekt lewatywy z kawy pacjent musi utrzymać ja w jelicie przez minimum 15 minut. W terapi Gersona chorzy wykonują 4 takie lewatywy dziennie, więc ich jelita są puste przez cały czas. U osoby która robi lewatywe z kawy okazjonalnie jej przytrzymanie przez 15 minut może być niezmiernie trudne lub tez niemożliwe ponieważ jelito jest wypełnione. Dlatego właśnie zalecam wpierw zrobienie lewatywy z wody a dopiero potem lewatywy z kawy. Kolejnym powodem takiego działania jest fakt, że osoby z GAPS z zagęszczonymi lub gnijącymi fekaliami w jelicie, próbują utrzymać kawę, która miesza się z toksynami i zostaje wchłonięta mogąc powodować bardzo nieprzyjemne objawy . Przygotowanie lewatywy z kawy Zagotuj litr wody, dodaj 3 czubate łyżeczki mielonej, organicznej kawy, gotuj przez 2 minuty, zmniejsz gaz, szczelnie przykryj i gotuj kolejne 15 minut. Ochłodź do temperatury ciała i odcedź. Wykonanie lewatywy z kawy Zanim przystąpisz do wyonania lewatywy przepłucz zestaw ciepłą wodą. Używaj filtrowanej lub butelkowanej wody, zagotuj ją i ostudź do temperatury ciała. Zalecam dodanie sody oczyszczonej i naturalnej soli do wody (około ½ łyżeczki do herbaty na litr wody). Sol dostarczy minerałów wodzie do bardziej naturalnej równowagi dla ludzkiego ciała. Soda to zasadowe pH, które jest naturalne dla jelita i będzie pomocne w redukcji przerośniętych drożdźy. Połóż się na prawym boku z nogami przy brzuchu, lub w pozycji przykucniętej (gdzie ujście jelita jest wyżej niż inne jego części, aby woda mogła głębiej wnikać). Wlej 1-1.5 litra wody do jelita, wyjmij końcówkę, przez parę sekund delikatnie pomasuj brzuch i opróżnij jelita. Procedura powinna być powtórzona 2-4 krotnie do czasu aż woda będzie czysta co oznacza, że jelito zostało opróżnione. Następnie połóż się na parę minut i odpocznij. Pozwoli to pozostałościom kał masowych do przemieszczenia się w jelicie w celu usunięcia. Jak już jelito jest opróżnione powoli wprowadzamy kawę. Bardzo ważne jest aby utrzymać kawę przez 15 minut zanim zostanie wydalona aby mogła zostać wchlonięta do układu wrotnego. Aby utrzymać tak długo kawę proponuję trzymać rurkę w odbytnicy (po wlaniu już kawy) aby umożliwić wydobywanie się gazów: zbieranie się gazów powoduje skurcze jelita i zmusza do zbyt szybkiego wypróżnienia. Zmiana pozycji może być pomocna w utrzymaniu dłużej kawy. Jeżeli więc czujesz potrzebe wypróżnienia, obróć się na drugi bok, połóż na plecy lub przykucnij na kolana jak w czasie robienia lewatywy. Cały cykl trwa około dwóch godzin, zarezerwuj więc dla siebie dużo czasu i przygotuj sobie coś dobrego do czytania.

 

Aloes/Glony morskie - 1. W książce aloes oraz glony morskie są niedozwolone. Myślałem że są one dobre dla zdrowia?

Lista pokarmów jest skompilowana dla osób z poważnymi problemami układu pokarmowego takimi jak biegunki, owrzodzenia itp. Kiedy objawy zanikną i układ pokarmowy pracuje prawidłowo można do diety wprowadzić aloes oraz glony morskie.

 

Uzależnienia

Podstawą uzależnień są zaburzenia poziomu cukru we krwi. To rozregulowany poziom cukru jest odpowiedzialny za braki w tworzeniu neuroprzekaźników w mózgu ( w szczególności dopaminy) i wpływa na potrzebę ich podniesienia poprzez substancje uzależniające bądź też zachowanie. Dla takiej osoby utrzymanie prawidłowego poziomu cukru jest bardzo ważne. Najlepszą drogą aby to osiągnąć jest regularne i częste spożywanie tłuszczu. Najlepszym tłuszczem jest surowe masło, olej kokosowy lub jakikolwiek tłuszcz zwierzęcy. Musi on być spożywany co 20-30 minut przez cały dzień. W początkowej fazie kiedy pragnienie na cukier jest ogromne polecam noszenie przy sobie i jedzenie 2-3 łyżeczek zmieszanego surowego masła z niewielką ilością naturalnego miodu. Mieszanka ta przywraca odpowiedni poziom cukru i może być spożywana częściej niż co 20 minut w przypadku jak ochota na cukier jest nie do wytrzymania. Miód natychmiast po spożyciu przywraca odpowiedni poziom cukru, poprawia smak masła i zawiera enzymy, które pomagają strawić tłuszcz. Równolegle, można mieć drugi słoik z tłuszczem kokosowym i spożywać go regularnie. Z każdym posiłkiem należy jeść duże ilości tłuszczy. Przestrzegać rygorystycznie diety GAPS co pozwoli naturalnie produkować neuroprzekaźniki oraz uwolni od uzależnień.

 

1. Rozumiem niebezpieczeństwa robienia diety wprowdzającej podczas karmienia. Czy mogłaby Pani coś poradzić w przypadku pełnej diety GAPS i jedzenia (orzechy, nabiał, jajka, olej kokoksowy, itd.) które powoduje dolegliwości matki ? Czy te jedzenie nie dostaje się do mleka matki i nie powoduje takich samych reakcji u dziecka jeżeli dziecko także ich nie toleruje?

Tak, jest to poważny problem. Dlatego właśnie najlepiej rozpocząć program przed zajściem w ciążę. Wiadomo jednak, że życie nie jest tak łatwe do przewidzenia i zaplanowania, więc niektóre kobiety muszą zacząć dietę w czasie ciąży lub karmienia. Najlepiej aby jelito dobrze pracowało dzięki jedzeniu domowych zup i duszonych potraw zrobionych na mięsnym wywarze każdego dnia. Dobrze też spożywać duże ilości tłuszczy zwierzęcych. Unikać surowych orzechów, moczyć je przez noc w osolonej wodzie i używać do wypieków. Dzięki temu zabiegowi są one łatwiejsze do strawienia. Jeżeli zdarza się, że osoba źle reaguje na jakiś pokarm to należy go unikać. Ograniczyć spożycie błonnika w diecie. Oznacza to ogrniczenie surowych pokarmów roślinnych, dzięki temu zredukujemy nietolerancje i reakcje na nie. Wszystko, co jest dla nas niezbędne z owoców i warzyw możemy otrzymać dzięki ich sokom. Powinniśmy spożywać dobrze ugotowane warzywa w zupach i duszonych potrawach. Proszę skoncentrować się najbardziej na spożywaniu produktów zwierzęcych (mięsa, tłuszczy, jajek, podrobów, ryb i pełnego nabiału) ponieważ są one łatwo przyswajalne i dostarczają dużych ilości składników odżywczych dla matki i dziecka. Jeżeli spożywany jest nabiał, to zwracać szczególną uwagę aby były to produkty wysokotłuszczowe, takie jak masło, masło klarowane, kwaśna śmietana i naturalny twaróg.

 

2. Czy można pić soki w czasie ciąży i karmienia?

Tak! Aby uniknąc jakichkolwiek reakcji należy je wprowadzać w małej ilości, każdego dnia stopniowo zwiększając. Dobrym rozwiązaniem jest zrównoważenie soku tłuszczem i białkiem dzięki stworzeniu Gaps koktajlu: zrobienie soku z owoców i warzyw, dodanie 1-2 surowych jajek i dużej ilości domowej, kwaśnej śmietany.

 

1. W książce zaleca się ostrożne wprowadzanie nabiału jednak w Diecie Wprowadzającej zaleca się domowy jogurt już od samego początku, dlaczego?

Duży procent osób z GAPS toleruje kwaśny, domowy jogurt i serwatkę już na samym początku programu. Niektóre osoby jednak nie. Zatem przed wprowadzeniem nabiału należy wykonać Test Sprawdzający. Jeżeli nie ma żadnej reakcji to możemy spróbować wprowadzić niewielką ilość odcedzonej z domowego jogurtu serwatki (zostaną usunięte ciężkie do strawienia białka), zaczynając od 1 łyżeczki dziennie, dodanej do zupy lub wywaru. Po 3-5 dniach na 1 łyżeczce zwiększamy o kolejną łyżeczkę dziennie i tak dalej, aż do ilości ½ kubka serwatki dziennie. Po dojściu do tego punktu możemy dodać 1 łyżeczkę dziennie domowego jogurtu (bez odsączania serwatki) stopniowo zwiększając dzienną dawkę. Po jogurcie wprowadzamy domowy kefir. Kefir jest silniejszy od jogurtu i może wywoływać ostrzejszą reakcję organizmu. Dlatego najpierw zalecam wprowadzenie domowego jogurtu zanim zostanie wprowadzony kefir. Jeżeli nie ma reakcji na jogurt to także możliwe jest wprowadzenie kefiru już na początku programu. Osoby, które nie przeszły diety wprowadzającej i które wyraźnie reagują na mleko powinny zapoznać się z punktem „Wprowadzanie produktów mlecznych” ze strony 116 w książce.

 

2. Jaka jest różnica pomiędzy jogurtem a kefirem?

Jogurt zawiera lakto-bakterie, jest łagodny i wywołuje niezbyt ostrą reakcję ozdrowieńczą, dlatego właśnie zalecam go na początku. Kefir oprócz korzystnych bakterii zawiera także korzystne drożdże. Większość pacjentów GAPS cierpi na przerost patogenicznych drożdży. Aby pozbyć się „złych” drożdży musimy wprowadzić do jelita „dobre” drożdże ponieważ prawidłowa flora jelitowa zawiera wiele korzystnych drożdży. Kefir pomaga nam osiągnąć ten cel a rezultatem tego jest bardziej poważna reakcja ozdrowieńcza, najbardziej u osób z poważnym przerostem drożdży.Jeżeli jogurt i kefir powodują ciężkie reakcje już od samego początku zalecam zaczęcie od podawania serwatki. Serwatka rozpocznie proces leczenia ścian jelit i umożliwi to wprowadzenie jogurtu i kefiru.

 

3. A co z białkiem? Większość diet dla autystyków nie zaleca produktów mlecznych.

Tylko fermentowane produkty mleczne są dozwolone na diecie GAPS ponieważ w procesie fermentacji białka zostają wstępnie strawione. Jogurt i kefir muszą być przygotowane w domu, fermentowane przez minimum 24 godziny aby mikroorganizmy biorące udział w tym procesie naprawdę rozłożyły białka w mleku.Tylko prawidłowo sfermentowane (co oznacza wstępnie strawione) produkty mleczne są dozwolone w diecie GAPS i muszą być wprowadzane powoli i rozważnie, krok po kroku. Najlepiej jest używanie niepasteryzowanego, nieprzetworzonego organicznego mleka (prosto od krow), zawierającego żywe enzymy, bakterie probiotyczne i o niezmienionej strukturze fizycznej i biochemicznej. Jeżeli nie możemy znaleźć świeżego mleka to nie ma się czym martwić, możemy używać organicznego, pełnego mleka pasteryzowanego. Pacjenci GAPS nie mogą na początku programu pić surowego mleka, muszą wprowadzać po kolei produkty mleczne fermentowane (stopniowo i powoli) zanim spróbują surowe mleko. Jednak nigdy nie można pić mleka pasteryzowanego (nawet po powrocie do zdrowia)!

 

4. Jakie mleko najlepiej używać – krowie czy kozie?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie: niektóre osoby lepiej tolerują mleko krowie natomiast inne kozie. Prosze używać mleka do którego mamy dostęp – organiczne i niepasteryzowane/nieprzetworzone. Prosze pamiętać, że osoby z GAPS muszą wprowadzać domowe, fermentowane mleko krok po kroku zanim będą mogli spożywać samo mleko.

 

5. Jeżeli zaparcie ciągnie się miesiącami, czy znaczy to, że robimy coś źle? Czy jest coś jeszcze oprócz soków i lewatyw co mogłoby pomóc?

Proszę zamienić produkty mleczne wysokobiałkowe na produkty mleczne wysokotłuszczowe. Z mojego doświadczenia wiem, że u osób zmagających się z biegunkami dodanie wysokobiałkowych produktów mlecznych: serwatki, jogurtu i kefiru czyni cuda. Jednakże zaparcie to już inna sprawa. Jeżeli pacjent jest podatny na zaparcie trzeba wprowadzić wysoko tłuszczowe produkty mleczne: masło klarowane, masło oraz kwaśną śmietanę a nie wysoko białkowe produkty mleczne takie, jak jogurt, serwatka, kefir i sery ponieważ mogą one pogorszyć stan. Wysoka zawartość tłuszczu będzie działała jak smarowidło na ścianę jelita i zmiękczała stolec.

 

6. Jaka jest optymalna, dzienna ilość spożywanego jogurtu i/lub kefiru? Czy nadmierne spożycie będzie problemem?

Optymalna ilość to sprawa indywidualna i powinna zostać określona poprzez stopniowe wprowadzanie jogurtu i kefiru, która to jest częścią Diety Wprowadzającej. Dla wielu osób 2 kubki jogurtu i/lub kefiru dziennie to odpowiednia ilość, dla innych zbyt duża jednak wielu moich pacjentów spożywa więcej niż ta ilość dziennie. Nadmierne spożycie może rozregulować pacjenta szczególnie jeżeli był on podatny na biegunki to może być podatny na zaparcia. Jest to więc kwestia równowagi. Jeżeli problemami były zaparcia to zalecam przejście na kwaśną śmietanę zamiast mleka: u wielu ludzi taka zamiana rozwiązuje problem zaparć.

 

7. Jak długo powinien być fermentowany kefir? Czy jest w nim jeszcze laktoza?

Kefir powinien być poddany procesowi fermentacji przez minimum 24 godziny. Fermentacja jest naturalnym procesem i nie można pewnych rzeczy przewidzieć: pewna partia może być bardziej kwaśna niż innei każda ma inną zawartość laktozy. Wszystkie fermentowane produkty mleczne zawierają laktozę, mawet dojrzełe sery. To probiotyczne mikroorganizmy w jelicie które dostarczamy z kefirem i innymi fermentowanymi produktami mlecznymi a które rozkładają laktoze w jelicie. Tak naprawdę, większość osób nie ma problemu z tą niewielką ilością laktozy ozostałą w domowych, fermentowanych produktach mlecznych. Dla szczególnie wrażliwych jednostek zalecam dłuższą fermentację jogurtu i kefiru (36 lub więcej godzin) co spowoduje, że będzie bardzo kwaśny lecz pozbawiony laktozy. W dalszych etapach diety GAPS, gdy jelito będzie zagojone, możliwa będie większa tolerancja laktozy a będzie można nawet spróbować surowego, świeżego mleka i świeżej śmietany.Kefir powinien być poddany procesowi fermentacji przez minimum 24 godziny. Fermentacja jest naturalnym procesem i nie można pewnych rzeczy przewidzieć: pewna partia może być bardziej kwaśna niż innei każda ma inną zawartość laktozy. Wszystkie fermentowane produkty mleczne zawierają laktozę, mawet dojrzełe sery. To probiotyczne mikroorganizmy w jelicie które dostarczamy z kefirem i innymi fermentowanymi produktami mlecznymi a które rozkładają laktoze w jelicie. Tak naprawdę, większość osób nie ma problemu z tą niewielką ilością laktozy ozostałą w domowych, fermentowanych produktach mlecznych. Dla szczególnie wrażliwych jednostek zalecam dłuższą fermentację jogurtu i kefiru (36 lub więcej godzin) co spowoduje, że będzie bardzo kwaśny lecz pozbawiony laktozy. W dalszych etapach diety GAPS, gdy jelito będzie zagojone, możliwa będie większa tolerancja laktozy a będzie można nawet spróbować surowego, świeżego mleka i świeżej śmietany.

 

8. Jak długo korzystne bakterie żyją w przygotowanym jogurce? Czy są jakieś ramy czasowe w ciągu któryh jogurt powinien być użyty? Czy można go mrozić?8. Jak długo korzystne bakterie żyją w przygotowanym jogurce? Czy są jakieś ramy czasowe w ciągu któryh jogurt powinien być użyty? Czy można go mrozić?

Najlepiej nie mrozić jogurtu ponieważ zabija to probiotyczne bakterie w nim zawarte. Jogurt jest aktywny przez długi czas, nawet parę miesięcy przechowywany w lodówce: może on w dalszym ciągu powoli fermentować a jego smak będzie coraz bardziej kwaśny, lecz dalej będzie dobry do spożycia oraz do wykorzystania jako starter dla następnej partii. Jeżeli więc udajesz się na wakacje to bez obaw zostaw jogurt w lodówce a kiedy wrócisz będzie on bardzo kwaśny i będzie się nadawał do zrobienia nowej partii.

 

9. Przez cały rok będąc na GAPS zauważyłam że kiedy jem nabiał lub sery, moje piersi stają się wrażliwe i nabrzmiałe na tydzień przed cyklem menstruacyjnym. Mam także bardziej wrażliwy brzuch. Kiedy nie jem nabiału nie czuję zmian w piersiach. Czy są to oznaki, że nie toleruję nabiału zy też po prostu normalne oznaki cyklu menstruacyjnego?

Mamy tu do czynienia z dwoma kwestiami. Po pierwsze: jeżeli krowa jest ciężarna to w jej mleku jest wysoki poziom hormonów mogący powodować nabrzmienie i wrażliwość piersi. Najczęściej ma to miejsce pod koniec lata, w początkowym okresie ciąży u krowy. W czasie gdy w dalszym ciągu spożywa się mleko od krowy, której ciąża postępuje, organizm kobiety przyzwyczaja się do poziomu hormonów występujących w mleku i objawy takie jak wrażliwość mogą zanikać. Po drugie: substancje toksyczne wydostające się z jelit mogą wywoływać wrażliwość piersi, szczególnie na parę dni przed cyklem. Często kryzys ozdrowieńczy powoduje takie objawy. Możliwe, że w tym przypadku mamy obie te sutuacje mają miejsce. Proszę spróbować ograniczyć spożycie nabiału przed cyklem i zoaczyć czy spowoduje to jakieś zmiany. Po cyklu menstruacyjnym możliwy będzie powrót do nabiału bez występowania jakichkolwiek objawów.

 

10. Obecnie dużo mówi się o właściwościach leczniczych mleka od wielbłąda przy autyzmie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Wielu z nas zastanawia się czy podanie takiego mleka dziecku będzie dobrym rozwiązaniem? Co Pani o tym sądzi biorąc pod uwagę fakt, że nie zawiera ono kazeiny oraz innych składników mleka. Uważam, że może ono być bez laktozy, antygrzybiczne, probiotyczne, itd. Czy lepiej poddać je fermentacji?

Podobne zainteresowane dekadę temu wzbudzało mleko jelenia. Mleka od innych zwierząt nie są produktami tak przemysłowymi jak meko od krowy. Dlatego włąśnie są bardziej naturalne i korzystne dla zdrowia. Większość mleka od krowy dostępnego w sklepie pochodzi od specjalnych, stworzonych w labalatoriach krów, które produkują trzykrotnie więcej mleka niż może wyprodukować normalna krowa. Mleko od tych przemysłowych krów nie jest naturalne, jest całkiem inne i wiąże się je z występowaniem wielu degeneracyjnych problemów zdrowotnych, które są obecnie plagą w zachodniej cywilizacji. Koza, owca, wielbłąd i jeleń nie stały się jeszcze produktem przemysłowym, więc mleko jakie otrzymujemy jest dokładnie takim jakie stworzyła Matka Natura z zastrzeżeniem, że zwierzęta te karmione są pokarmem które dała im Matka Natura. Jeżeli zwierzęta te zostaną skomercjalizowane i karmione paszami wtedy ich mleko straci na wartości. Najlepszym mlekiem jest mleko pasionych, organicznych zwierząt i musi być ono świeże. Wyjaśnię dlaczego. Mleko ssaków (także człowieka) jest kobiecą krwią z której usunięto czerwone komórki krwi, jest to żywe mleko z żywymi i aktywnymi komórkami krwi, enzymami, witaminami, itd. Pasteryzacja zabija mleko i sprawa, że jest one trudniejsze do trawienia. Dlatego też tak ważne est dla pacjentów GAPS użycie świeżego, surowego, organicznego mleka. W przypadku niedostępności takiego mleka należy używać pełnego, organicznego mleka i fermentowanie go w domu. Proces fermentacji przywraca życie mleku. Wszystkie rodzaje mleka zawierają lakotę, która dla pacjentów GAPS stanowi problem. Fermentując mleko usuwamyz niego laktozę i wstępnie strawiona zostaje kazeina oraz inne białka wystepujące w mleku. W efekcie nasz system trawienny otzrymuje produkt z którym łatwiej sobie radzi. Więc każde mleko (krowie, kozie, owcze, jelenie, wielbłądzie) dla pacjenta GAPS musi zostać poddane procesowi fermentacji. Po ukończeniu Wprowadzania Produktów Mlecznych (w książce) wielu pacjentów jest w stanie spożywać surowe mleko, kiedy ich system trawienny jest na to gotowy (nie wolno podawać mleka pasteryzowanego!). Jest jeszcze jedna kwestia związana z mlekiem – rodzaj kazeiny jakie ono zawiera. Zależnie od tego jaki rodzaj kazeiny zawiera mleko mamy dwa rodzaje mleka zwane A1 oraz A2. Krowy przemysłowe karmione paszami produkują mleko A1. Zostało ono powiązane z różnymi schorzeniami. Naturalnie karmione krowy oraz kozy i wielbłady produkują mleko A2. Mleko z supermarketu to z reguły mleko krów przemysłowych a co za tym idzie mleko typ A1.

 

11. Według niektórych badaczy kazeina może promować wzrost złośliwych komórek nowotworowych, kiedy są one obecne w organizmie. Jakie jest Pani zdanie?

Mamy wiele badań o wywoływaniu przez kazeinę różnorodnyh chorób na tej ziemi włączając w to raka. Wszystkie te badania były prowadzone przy użyciu mleka przemysłowego z hipermarketów. Mleko to pochodzi z nienaturalnie karmionych krów i jest pasteryzowane jak także poddawane wielu jeszcze innym procesom technologicznym. Jest to mleko „Frankenstein” i nie ma nic wspólnego z PRAWDZIWYM MLEKIEM – surowym, organicznym mlekiem od naturalnie karmionych trawą krów. PRAWDZIWE MLEKO jest spożywane przez człowieka od wieków z wszelkimi tego korzyściami

 

1. Czy dieta GAPS jest pomocna w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy?

Tak! Mamy dwa rodzaje cukrzycy typ I i typ II. Typ I jest schorzeniem autoimmunologicznym, gdzie organizm atakuje i niszczy komórki trzustki produkujące insulinę. Wszystkie choroby autoimmunologiczne powstają w jelitach. Przestrzeganie programu GAPS prowadzi do wyleczenia jelita i reorganizacji układu immunologicznego. Z doświadczenia wiem, że stan pacjentów poprawia się w trakcie leczenia, są oni w stanie stopniowo redukować dawki insuliny i w wielu przypadkach nie potrzeba więcej iniekcji. W cukrzycy typ II organizm staje się insulinooporny dzięki bezustannemu spożyciu przetworzonych węglowodanów. Dieta GAPS jest pozbawiona wszystkich przetworzonych węglowodanów więc organizm może naprawiać uszkodzenia i uwolnić się od cukrzycy.Co więcej, tak długo jak osoba jest na odżywiającej diecie niskowęgowodanowej przez resztę swojego życia to cukrzyca nie powinna nigdy powrócić.

 

2. Czy dla pacjentów insulinoopornych trzeba modyfikować dietę GAPS?

Dieta GAPS jest bardzo korzystna dla osób z cukrzycą typ II, otyłością oraz innymi rodzajami insulinooporności ponieważ wyeliminowane są złożone węglowodany. Osoby z tymi problemami muszą ograniczyć spożycie węglowodanów. Spożycie dużych ilości tłuszczy zwierzęcych w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi jest dla tych osób niezbędne. Osoby mające pociąg na słodkie lub inne problemy z kontrolowaniem poziomu cukru powinny wymieszać surowy olej kokosowy lub masło z niewielką ilością miodu do smaku i spożywać przez cały dzień. Mieszanka ta pomoże przejść przez początkową fazę leczenia. Kiedy pociąg minie możliwe będzie utrzymanie prawidłowego poziomu cukru pomiędzy posiłkami bez podjadania czegokolwiek.

 

Czy leki bez recepty na kaszel, przeziębienie, grypę lub gorączkę mają zły wpływ na nasz system trawienny? Co można podawać dziecku w przypadku takich problemów?

Leki na przeziębienie mają negatywny wpływ na system trawienny i odpornościowy. Oprócz tego, zawierają słodziki, aromaty, wypełniacze oraz inne substancje niekorzystne dla chorego. Co w takim razie zamiast tego? Temat ten jest szczegółowo opisany w rozdziale o zapaleniach uszu. Polecam czystą aspirynę. Jest to najbezpieczniejsze znane człowiekowi lekarstwo. Jednakże ostatnimi czasy minęła ochrona patentowa dla aspiryny, stała się więc ona niedochodowa dla producentów. Musieli więc zastąpić ją nowymi, opatentowanymi medykamentami (paracetamol, ibuprofen, itd.).Aby przekonać opinię społęczną i środowisko medyczne do zastąpienia aspiryny (jednego z najbardziej zaufanych i skutecznych leków na ziemi) swoimi nowymi lekami musieli ją oczernić. Została więc powiązana z bardzo rzadkim schorzeniem dającym przerażające objawy, zwanym zespołem Reye'a: w którym to symptomy to wymioty i problemy neerologiczne aż do uszkodzeń wątroby. Zespół Reye'a został pierwszy raz opisany w przypadku niedożywionych dzieci jako konsekwencja zapalenia wirusowego. Oprócz wirusów istnieje spora grupa substancji chemicznych mogących wywołać to schorzenie: pestycydy, insektycydy, aflatoksyny, alkohol, emulgatory, tetracykliny, walproinian, warfarynę, alkohol izopropylowy, pterydyny i inne środki chemiczne, szeroko występujące w środkach czystości, środkach do czyszczenia, lekach oraz żywności. Połączenie zespołu Reye'a z aspiryną jest bardzo wątpliwa i jest obecnie krytykowana przez wielu ekspertów. Z uwagi na fakt, że aspiryna stała sięniedochodowa, przemysł farmaceutyczny użył niewielu dowodów i zmuszono do zakazu użycia aspiryny u dzieci podczaa gdy dla dorosłych użycie jej opatrzone jest wielkimi znakami ostrzegawczymi na etykiecie a każdy farmaceuta sprzedający aspirynę został poinstruowany do zadawania pytań kupującemu jak dużo kupuje i jak będzie używał. Leki, które zastąpiły aspirynę są o wiele bardziej niebezpieczne niż kiedykolwiek ona była. Dla przykładu, paracetamol jest najczęściej używanym lekiem wśród samobójców, jego nadużycie uszkadza w sposób nieodwracalny wątrobę a ibuprofen jest odpowiedzialny za ataki serca i inne problemy kardiologiczne. Aspiryna nie może być przyjmowana na pusty żołądek więc polecam przyjmowanie jej z gorącym rosołem oraz kwaśnym nabiałem (kwaśna śmietana jest najlepsza) przed aspiryną lub razem z nią. Dla dzieci zalecamaspirynę rozpuszczalną (normalna dawka to małą tabletka 75 mgr). Można rozpuścić w herbatce rumiankowej z dodatkiem miodu. Podajemy dziecku ciepłą na łyżeczce. Dla małego dziecka parę łyżeczek będzie wystarczające dla zmniejszenia wysokiej temperatury i poprawy samopoczucia. Można także rozpuścić aspirynę w gorącym rosole i podawać tak jak herbatkę. Pamiętajmy aby dziecku było ciepło, dużo wypoczywało i spało a przeziębienie szybko minie.

 

Jak i dlaczego większe spożycie tłuszczy zwierzęcych pomaga ludziom tolerować pokarmy z wysoką zawartością siarki?

Siarka jest bardzo ważnym minerałem szcególnie w procesie detoksykacji. U osób z dużą ilością zmagazynowanych w organizmie substancji toksycznych siarka może inicjować oczyszcznie lub detoksykację. Proces ten powoduje nieprzyjemne symptomye zwane objawami odtrucia(detoksu) takie, jak: bóle głowy, wahania nastroju, osłabienie, wahania poziomu cukru we krwi oraz pogorszenie jakiegokolwiek problemu jaki miał pacjent wcześniej. Ma to miejsce głównie w przypadku osób, które akumulują metale ciężkie w organizmie. Nie ma co obawiać się pokarmów zawierających siarkę lecz należy kontrolować indywidualny poziom detoksu. Detoks powoduje wiele zniszczeń w organizmie (oprócz szkód spowodowanych przez same toksyny) Uszkodzone tkanki muszą zostać naprawione i ciało jest w stanie czynić to równolegle z oczyszczaniem. Tłuszcze nasycone i cholesterol to główne substancje naprawcze i budulcowe dla komórek i organów. Nie będzie procesu leczenia bez ich udziału. Głównym organem dostarczającym cholesterol i tłuszcze jest wątroba. Spożywając dobrej jakości produkty zwierzęce pomagamy organizmowi w leczeniu i regeneracji.

 

Co mogłaby Pani powiedzieć o leczeniu protokołem GAPS choroby Charcot-Marie-Tooth?

Wielu moich pacjentów z neuropatią obwodową zostało wyleczonych dzięki protokołowi dietetycznemu GAPS. Choroba Charcot-Marie-Tooth jest jedną z odmian neuropatii obwodowej a uważa się ją za chorobę genetyczną. Jednakże zgodnie z nową nauką, epigenetyką, rodzimy się z dużą liczbą genów do wyboru. To nasze środowisko wewnętrzne, które kreujemy w naszych organizmach wybiera które geny mają być aktywne a które uśpione. Protokół dietetyczny GAPS zasadniczo zmieni środowisko wewnętrzne pacjenta więc jego ciało będzie mogło używać innych genów. Dlatego też zalecam spróbować osobie z tą chorobą jak także z każdą inną „genetyczną” przypadłością.

 

Słyszałem i czytałem wiele o tym, że L-glutamina przyspiesza proces gojenia jelita. Czy to prawda? Jakie są fakty naukowe tego twierdzenia?

Komórki śluzówki jelita mogą używać glutaminy jako jednego ze źródeł energii. Bazując na tym fakcie narodził się pomysł suplementacji glutaminy sugerujący, że może ona być pomocna w procesie leczenia jelita. Z klinicznego punktu widzenia o wiele więcej dobrego wniosłą zmiana diety bardziej niż suplementacja czegokolwiek. Kubek ciepłego, domoweo wywaru dostarczy śluzówce jelita dużych ilości glutaminy jak także innych aminokwasów niezbędnych w procesie leczenia.

 

Czy można używać pasteryzowanego masła do przygotowania masła klarowanego czy lepiej używać świeżego masła?

Tak, można używać masła pasteryzowanego jednak użycie świeżego masła zapewni smaczniejsze masło klarowane.

 

Czy badanie kału jest niezawodnym sposobem określenia przerostu Candida?

Nie, badania te są bardzo często niewiarygodne, diagnozuje się zwykle podczas obserwacji klinicznej.

 

Kolejne pytanie

już wkrótce...

 

end faq

{accordionfaq faqid=accordion1 faqclass="lightnessfaq defaulticon    headerbackground headerborder contentbackground contentborder round5"    active=item1}

O nas

Konsultacje