Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS

Cukrzyca

Tak! Mamy dwa rodzaje cukrzycy typ I i typ II. Typ I jest schorzeniem autoimmunologicznym, gdzie organizm atakuje i niszczy komórki trzustki, produkujące insulinę. Wszystkie choroby autoimmunologiczne powstają w jelitach. Przestrzeganie programu GAPS prowadzi do wyleczenia jelita i reorganizacji układu immunologicznego. Z doświadczenia wiem, że stan pacjentów poprawia się w trakcie leczenia, są oni w stanie stopniowo redukować dawki insuliny i w wielu przypadkach nie zachodzi potrzeba dalszej iniekcji. W cukrzycy typ II organizm staje się insulinooporny dzięki bezustannemu spożyciu przetworzonych węglowodanów. Dieta GAPS jest pozbawiona wszystkich przetworzonych węglowodanów, więc organizm może naprawiać uszkodzenia i uwolnić się od cukrzycy. Co więcej, pozostaniemy na tej odżywiającej diecie niskowęgowodanowej przez resztę swojego życia, to cukrzyca nie powinna powrócić.

Tags: Choroba, Cukrzyca

Dieta GAPS jest bardzo korzystna dla osób z cukrzycą typ II, otyłością oraz innymi rodzajami insulinooporności, ponieważ wyeliminowane są złożone węglowodany. Osoby z tymi problemami muszą ograniczyć ich spożycie. Natomiast niezbędne jest spożywanie dużych ilości tłuszczy zwierzęcych w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Osoby mające pociąg na słodkie rzeczy lub inne problemy z kontrolowaniem poziomu cukru, powinny wymieszać olej kokosowy (tłoczony na zimno) lub masło z niewielką ilością miodu (do smaku) i spożywać tą mieszankę cały dzień. Pomoże ona przejść przez początkową fazę leczenia. Kiedy pociąg minie, możliwe będzie utrzymanie prawidłowego poziomu cukru pomiędzy posiłkami bez podjadania czegokolwiek.

Na pusty żołądek około 4.4-6.1 mmol/L. Po posiłku około 7.8-7.9 mmol/L. Proszę się nie denerwować jeżeli wartości te są troszkę inne, proszę dalej trzymać się diety. Osoby z cukrzycą typu I muszą przejść Dietę Wprowadzającą powoli i cierpliwie. Gdy trzustka zacznie się regenerować to rozpocznie produkcję insuliny, co ureguluje poziom cukru we krwi. Właśnie dlatego będąc na diecie GAPS ważne jest, aby sprawdzać swój poziom cukru we krwi przed każdym wstrzyknięciem insuliny. Należy dostosować dawkę insuliny w zależności od poziomu cukru we krwi, aby jej nie przedawkować. Każda marka insuliny do iniekcji ma swoją własną, skomplikowaną strukturę dostosowania dawki preparatu, opracowaną przez producenta. Pielęgniarka powinna mieć wszystkie te informacje i będzie w stanie przygotować pisemne instrukcje dotyczące dostosowywania dawki. Dzieci schodzą z dawek insuliny (do punktu, kiedy nie potrzebują ich wcale) bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni. U osób dorosłych cierpiących na cukrzyce wiele lat, trwa to dłużej.

O nas

Konsultacje