Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS

Kryzys ozdrowieńczy

Kryzys ozdrowieńczy jest sprawą indywidualną. Niektóre osoby, szczególnie dzieci, mogą mieć taki okres na początku programu i już nigdy więcej. Niektórzy przechodzą go „etapami”, etap kryzysów i między nimi spokojny etap leczenia. Fakt, że nie ma Pan teraz objawów kryzysu ozdrowieńczego nie znaczy, że organizm się nie leczy.

Pomoc specjalisty jest zawsze mile widziana jednak tysiące ludzi na świecie wprowadziło dietę GAPS samodzielnie z bardzo dobrym rezultatem. Kryzys ozdrowieńczy jest sprawą indywidualną i zależy od stanu chorego. Jeżeli mamy do czynienia z poważną chorobą to kryzys ozdrowieńczy może być bardzo poważny i powinien być kontrolowany przez wolne wprowadzanie pokarmów i probiotyków.

Mamy dwa powody reakcji: uszkodzone, „cieknące” jelito i kryzys ozdrowieńczy. Jeżeli reakcja na pokarm jestpoważna i zdajemy sobie sprawę co ją powoduje to odstawiamy dane jedzenie na parę tygodni a później próbujemy jeść niewielkie ilości. Jeżeli mamy dalej reakcję to odstawiamy ponownie i ponownie czekamy parę tygodni, itd. Gojące się jelito będzie w końcu w stanie wchłonąć prawidłowo strawiony pokarm i reakcje znikną. Aby ukończyć proces gojenia jelita należy przejść Dietę Wprowadzającą GAPS. Dotyczy to także fenoli i salicylanów w żywności (więcej szczegółów w książce). W przypadku probiotycznych pokarmów takich, jak jogurt i kefir większość reakcji to oznaki kryzysu ozdrowieńczego co oznacza, że korzystne mikroorganizmy z jedzenia unieszkodliwiają organizmy patogeniczne w jelitach. One to ginąc uwalniają toksyny powodujące nieprzyjemne objawy, czyli kryzys ozdrowieńczy. Bardzo ważne jest kontrolowanie tej reakcji poprzez stopniowe wprowadzanie probiotycznych pokarmów zaczynając od niewielkiej ich ilości. Proces wprowadzenia jest zawsze indywidualną sprawą. Wprowadzenie paru łyżeczek jogurtu lub kefiru dla jednych to kwestia dni dla innych bardzo długi okres.

Jeżeli objawy są wynikiem kryzysu ozdrowieńczego zainicjowanego wprowadzeniem probiotyków, diety lub naturalnych środków przeciw pasożytom to utrzymujemy tę reakcję na łatwym do kontrolowania poziomie, w dalszym ciągu stopniowo zwiększając ilość tych środków oraz kontynuujemy wprowadzanie diety. Jeżeli pojawiają się nowe objawy po wprowadzeniu nowych pokarmów, wtedy oznacza to, że organizm nie jest gotowy na dany pokarm (śluzówka jelita nie jest gotowa). Należy odstawić pokarm i parę tygodni skupić się na leczeniu śluzówki jelita przy pomocy diety i probiotyków, a następnie spróbować wprowadzić pokarm jeszcze raz.

Może to oznaczać, że organizm bardzo dobrze rekompensuje wiele toksyn a wątroba potrafi sobie z nimi dobrze radzić lub też oznacza to, że nie przetwarza wejściowych impulsów sensorycznych. Każdy z nas jest inny, niektórzy mają bardzo wyostrzone zmysły i reagują na niewielką dawkę bólu bardzo dramatycznie, inni są zdolni do tolerancji wielu niewygód bez żadnej reakcji. Wiele osób z zespołem GAPS ma wysoki poziom odporności na ból, szczególnie zauważalny u osób z autyzmem, mogą się one kaleczyć bez jakichkolwiek reakcji, ponieważ nie czują bólu w ten sposób jak powinni.

Wymioty mogą być oznaką hipoglikemi, ponieważ ograniczonych zostaje większość węglowodanów a u osoby mającej przerost drożdży bardzo łatwo jest osiągnąć niski poziom cukru we krwi. W takim przypadku można podać jabłkowy lub pomarańczowy sok i zobaczyć czy to pomoże. Najlepszy efekt dają świeżo wyciskane soki z jabłek lub pomaranczy z dodatkiem soku z marchewki, lecz jeżeli sytuacja jest poważna można podać sok ze sklepu. Jeżeli to pomaga, używamy soku w małych ilościach aby zatrzymać mdłości i wymioty (można wcześniej przygotować lody lub kostki z tych świeżo wyciśniętych soków aby były zawsze dstępne w razie potrzeby). Na dłuższą metę musimy dalej trzymać się diety ze szczególnym zwróceniem uwagi na wysoki poziom podawanego pacjentowi tłuszczu zwierzęcego, który reguluje poziom cukru we krwi. Lepiej pozwolić pacjentowi na jedzenie kiedy ma na to ochotę aby utrzymać stały pozim cukru, niż trzymać się ustalonych pór posiłków. Tak samo jak zniknie kryzys ozdrowieńczy tak samo znikną nudności i wymity. Herbata imbirowa jest pomocna przy nudnościach i należy ją pić między posiłkami.

Objawy kryzysu ozdrowieńczego występują po wprowdzeniu nowej diety, probiotyków, leków przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych lub leków na pasożyty. Mogą to być nowe objawy, bądź te same co zazwyczaj o większym nasileniu, Objawy nietolerancji pokarmowej pojawiają się po wprowadzeniu nowego pokarmu do diety. Jeżeli spożywałeś ciągle jakiś pokarm, który podejrzewasz powoduje nietolerancje pokarmową, to odstaw go na 3-4 tygodni, następnie spróbuj wprowadzić go ponownie. Organizm da sygnał czy jest na niego uczulony. Produkcja gazu wymaga czasu, to organizmy chorobotwórcze w jelitach (zazwyczaj grzyby) zamieniają pokarmy w gaz. Więc to poprzedni posiłek jest przyczyną powstania gazów. Każdy posiłek wysyła impuls dla ruchu w dół układu trawiennego, więc gaz z jelita może być uwolniony, kiedy spożywasz następny posiłek.

Niestety, część lekarzy DAN traktuje GAPS jakkonkurencję. Jest to bardzo smutny fakt, bo jeżeli wprowadzonoby GAPS zamiast rekomendowania bezglutenowej i bezkazeinowej diety, ich praca byłaby bardziej satysfakcynująca. Jednak, ważniejsze jest to, że więcej autystycznych dzieci byłoby zdrowych! Spotkałam wiele rodzin, które wydały fortunę na protokół DAN bez skutku, gdzie wiele cennych lat zostało zmarnowanych, kiedy dzieci mogły być wyleczone. Jest to tragedia, ponieważ im dziecko jest starsze tym trudniejsze jest wydobycie go z autyzmu. Najmłodsze dzieci wychodzą o wiele szybciej! Wsparcie lekarza DAN może być bardzo cenne i pomocne, ale podstawą i pierwszym etapem leczenia autystycznego dziecka powinna być dieta GAPS.

Regres to zazwyczaj objaw kryzysu ozdrowieńczego i detoksykacji organizmu. Są to objawy tymczasowe, lecz muszą być kontrolowane poprzez stopniowe wprowadzanie probiotyków i kiszonej żywności.

O nas

Konsultacje